Praktyka na bazie prawa naturalnego i nie tylko
Każdy kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu, ponosi odpowiedzialność za wszystko co jest tego konsekwencją. Jeśli zatem prawo i sprawiedliwość są w konflikcie, musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa. M. Gandhi
Poproszono mnie aby publikować praktyczne wskazówki jak np rozmawiać z policjantem czy urzędnikiem. Nie jestem prawnikiem, ale każdy powinien znać prawo aby je skutecznie dla swojej korzyści stosować. Przedstawiam także dokładną strategię postępowania opartą o bazę prawa naturalnego.
Rozmowę z policją możesz przeprowadzać na podstawie prawa naturalnego lub stanowionego, zacznijmy od prawa stanowionego czyli od konstytucji, ustaw i rozporządzeń;
Zawsze z wszystkimi, także z policjantami, rozmawiaj grzecznie, spokojnie, rzeczowo.
Gdy policjant interweniuje powinien zacząć od przedstawienia się, jeśli tego nie uczyni poproś go o podanie imienia, nazwiska, stopnia służbowego, jednostki do której należy, ma obowiązek uczynić to tak, abyś mógł sobie zanotować te dane, jeśli jest dwóch policjantów, poproś obu o dane. (Ustawa o Policji art. 61.1,2)
Zawsze się pytaj – policjanta, urzędnika, strażnika w sklepie, każdego – jaka jest podstawa prawna do tego że chcesz ode mnie – maski, udziału w spisie, kwarantanny, itp.
Zawsze nagrywaj rozmowę, może być podstawą do ewentualnej skargi czy oskarżenia.
Poproś o podstawę prawną i faktyczną zatrzymania.
Gdy sprawa dotyczy masek usłyszysz; art. 116.1a – poproś o zacytowanie przepisu, policjant ma obowiązek go zacytować na żądanie; Kto nie przestrzega zakazów nakazów i ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych podlega karze grzywny albo karze nagany.
Warto przytoczyć tu art. 116 w pełnym brzmieniu; Kto wiedząc, że 1 jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inna chorobę zakaźną albo jest podejrzany o tę chorobę, 2 Styka się z chorym na chorobę określoną w punkcie 1 lub z podejrzanym o to że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną 3 jest nosicielem choroby określonej w punkcie 1 lub podejrzany jest o nosicielstwo Nie przestrzega zakazów nakazów ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo nie przestrzega decyzji wydanych na podstawie tych przepisów przez organy inspekcji sanitarnej podlega karze grzywny lub nagany.
Zatem art.116.1a w kontekście 116 nabieraj wyraźnej korelacji – przepis ten nie mówi nic o obowiązku noszenia maski więc nie dotyczy twojej sytuacji czy sprawy. Art.31.2 Konstytucji stwierdza wyraźnie, że; Nikt nie może być zmuszany do czynienia tego co nie jest wyraźnie nakazane. W tym przypadku przepis ten wyraźnie nie nakazuje noszenia maski.
Po drugie i najważniejsze- Covid 19 nie znajduje się na liście chorób zakaźnych załączonych w załączniku do Ustawy o Zapobieganiu i Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Zatem przepisy tej ustawy, a także rozporządzeń na nich opartych nie odnoszą się do przypadków Covid.
Spytaj się co to jest maska – będzie problem bo nie ma definicji obowiązującej maski. Spytaj się co to jest otwarte powietrze – nikt nie podał definicji otwartego powietrza, duży sklep ma dużo otwartej przestrzeni czyli otwartego powietrza, a o braku obowiązku noszenia masek na otwartym powietrzu mówi rozporządzenie.9/
Maseczka to dobrze zabezpieczone okrycie twarzy z tkaniny lub jednorazowe, które zakrywa usta i nos. Encyklopedia PWN. To może oznaczać także szalik lub inne okrycie.
Kolejna linia obrony jest związana z bardzo ważnym artykułem Konstytucji art. 92; Rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w konstytucji na podstawie szczególnego upoważnienia zwartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upoważnienie powinno określać organ władzy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu. Z tego artykułu jasno wynika że rozporządzenia są wydawane jako wyjaśnienie ustawy i jej uregulowanie zatem nie może ono przeczyć czy wychodzić poza ustawę – ustawa jest nadrzędna.
Ustawa o zwalczaniu i zapobieganiu chorób zakaźnych stwierdza że ograniczenia mogą być tylko na określonym obszarze (art.2.2,9,31, art.46.a1) a nie na terenie całego kraju czyli rozporządzenie wykracza poza ustawę i przeczy jej czyli jest nie ważne. Ponadto ustawa mówi o określonym obszarze gdzie można wprowadzić nakaz noszenia masek a nie w całym kraju (art.46b13) W tym artykule – 46b13 następuje scedowanie obowiązku na rozporządzenie co jest niezgodne z art31.3 konstytucji – mówi on że wszelkie ograniczenia swobód mogą być nakładane drogą ustawy a nie rozporządzenia – zatem można też przyjąć że bezprawny, nielegalny przepis nie obowiązuje.
Bardzo istotna kwestia – unikaj dużych sklepów tam się wymaga maski, tam kontroluje policja. Rób zakupy na targu wtedy wspierasz polskich przedsiębiorców a nie zagraniczne korporacje, na targach i w małych sklepach nikt od ciebie nie będzie chciał maski na twarzy, a i towar tam lepszy, a i zyski zostają w kraju i nie są transferowane za granicę.
Jest jeszcze inna możliwość; Informuję pod przysięgą, że nie jestem chory ani podejrzany o chorobę ani nie miałem kontaktu z chorym (o tym mówi art. 116 KW) i pytam się; czy macie dowody na to że jestem chory czy mam objawy choroby? Jeśli nie to obowiązuje zasada domniemania niewinności a wątpliwości rozstrzyga się na korzyść (art.5KPK)
Jeśli policjanci zachowują się niewłaściwie podczas interwencji zacytuj im;